Teknoloji

Microsoft’un patent davasında 242 milyon dolar ödemesine karar verildi

Delaware’deki bir federal jüri, yeni aldığı bir kararla Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un Cortana sanal asistan yazılımıyla bir patenti ihlal ettiği gerekçesiyle patent sahibi IPA Technologies’e 242 milyon dolar ödemesine hükmetti. Karar Cuma günü, jürinin Microsoft’un ses tanıma teknolojisinin IPA’nın bilgisayar-iletişim yazılımı alanındaki patent haklarını ihlal ettiğine karar verdiği bir hafta süren duruşmanın ardından geldi.

Patent lisanslama firması Wi-LAN’ın bir yan kuruluşu olan IPA Technologies, söz konusu patenti SRI International’ın Siri Inc. şirketinden satın almıştı. Bu teknoloji özellikle Apple (NASDAQ:AAPL)’ın 2010 yılında Siri Inc. şirketini satın almasının ardından Apple’ın Siri sanal asistanında kullanılmıştı. Wi-LAN, Kanadalı bir teknoloji şirketi olan Quarterhill ve iki yatırım firmasının ortak mülkiyetindedir.

Microsoft’un bir sözcüsü şirketin konuyla ilgili duruşunu şu sözlerle ifade etti: “Microsoft’un IPA’nın patentlerini asla ihlal etmediğinden eminiz ve temyize gideceğiz.” Haberin yayınlandığı tarih itibariyle IPA ve Wi-LAN temsilcileri karara ilişkin bir yorumda bulunmadı.

IPA’nın 2018 yılında Microsoft’a karşı açtığı dava, başlangıçta teknoloji devini kişisel dijital asistanlar ve ses tabanlı veri navigasyonuyla ilgili patentleri ihlal etmekle suçluyordu. Ancak, dava daha sonra belirli bir IPA patentine odaklanacak şekilde daraltıldı. Microsoft, söz konusu patenti ihlal etmediğini ve patentin kendisinin geçersiz olduğunu ileri sürerek kendini savunmuştu.

IPA Technologies, patentleri nedeniyle diğer büyük teknoloji şirketlerine karşı da yasal işlem başlattı. Amazon 2021 yılında IPA’nın açtığı davayı başarıyla reddederken, Google’a karşı açılan dava halen devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu