Haber

Yeni soğuk savaş mı? Rusya, ABD sınırı yakınlarına füze konuşlandırabilir

Rusya ve ABD’nin ortasında füze gerilimi. Dmitriy Medvedev, “Tsirkon” hipersonik füzeleri taşıyan “Amiral Gorshkov” firkateyninin ABD’deki Potomac Nehri yakınlarına konuşlanabileceğini bildirdi. Bu açıklama 1962 yılında dönemin iki süper gücü ABD ve Sovyetler Birliği tarafından yapılmıştır. Rusya olduğu gerçeğini akıllara getirdi. . . .

“ÇÖKÜMLER NATO SAHİLLERİNE GİDİYOR”

Medvedev, Telegram’dan yaptığı yazılı açıklamada, ABD yönetiminin Nazi Almanyası’nın propagandasından sorumlu bakanı Joseph Goebbels’in “gerçek varisi” olduğunu kaydederek, “Yeni yılın ana hediyesi (Amiral Gorshkov firkateyni) gitti. NATO dün Tsirkon füzeleriyle kıyıya vurdu.” .

“TEHDİT OLUŞTURANLAR AKLI KUTSALDIRACAK”

Tsirkon füzelerinin 1000 kilometre menzile sahip olduğunu vurgulayan Medvedev, “Kıyıdan 100 mil açıkta Potomac Nehri yakınına konuşlansınlar, mutlu olabilirsiniz! Rusya Rusya ve müttefikleri için tehdit oluşturanların aklını başına toplayacaktır.” Rus donanmasına bağlı “Amiral Gorshkov” fırkateyni, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı törenle muharebe görevine başladı.

SOĞUK SAVAŞTA NE OLDU?

Soğuk Savaş döneminde Küba Füze Krizi, ABD’nin Türkiye’ye, SSCB’nin ise Küba’ya nükleer başlık yerleştirmesiyle başlayan süreçtir. Bu olay, Ekim 1962’de dönemin iki büyük gücünü ilk kez doğrudan karşı karşıya getiren ve dünyayı nükleer savaş tehdidi altında bırakan krizdir. Bu iki üstün güç, birbirlerinin uçlarına nükleer başlıklı füzeler yerleştirerek açıktan açığa birbirlerini tehdit etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu