Ekonomi

Marathon Partners, Dr. Martens’i satışı değerlendirmeye çağırıyor

Marathon Partners Equity Management, ikonik İngiliz ayakkabı şirketi Dr. Martens’in stratejik olarak gözden geçirilmesini ve olası satışını savunuyor. Yatırım firması, şirketi bu süreci derhal başlatmak üzere bankacılarla temasa geçmeye çağırdı. Bu çağrı, Marathon Partners’ın, 2021’deki ilk halka arzından bu yana hisse fiyatı %83 oranında düşen Dr. Martens’in değerinin önemli ölçüde düşük olduğunu düşünmesine yanıt olarak geldi.

Marathon Partners’ın yönetici üyesi Mario Cibelli, endişelerini Dr. Martens’in yönetim kurulu başkanı Paul Mason’a 15 Mart tarihli bir mektupla iletti. Cibelli, şirketin durgun kazanç büyümesinin ve hisse fiyatındaki keskin düşüşün, artık gerçek değerini yansıtmayan bir değerlemeye yol açtığını vurguladı. Cibelli, Dr. Martens’in özel bir kuruluş olarak ya da çok markalı daha büyük bir şirketin çatısı altında faaliyet göstermesi halinde hissedarların çıkarlarına daha iyi hizmet edilebileceğini öne sürüyor.

Çeşitli alt kültürler ve ünlüler tarafından tercih edilen kendine özgü botlarıyla tanınan Dr. Martens’in mevcut piyasa değeri yaklaşık 1,1 milyar dolar. Ancak Cibelli, markanın gücünün potansiyel alıcıları şirket için en az 2 milyar dolar ödemeye ikna edebileceğine inanıyor. Yaklaşık 5 milyon hisseye sahip olan Marathon Partners, hisseleri en son Pazartesi günü 87,75 pence’den işlem gören Dr. Martens’in en büyük 30 yatırımcısı arasında yer alıyor.

Tekrarlanan girişimlere rağmen Dr. Martens konuyla ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Benzer şekilde, 2014 yılında Dr. Martens’i satın alan ve şirketin 2021’de halka açılmasının ardından halen %38,5 hisseye sahip olan özel sermaye şirketi Permira da bir açıklama yapmadı.

Cibelli, şirketin satış arayışına girmemesini haklı çıkaracak bir hisse fiyatına ulaşma kabiliyeti konusundaki endişelerini dile getirdi. Stratejik bir alıcının operasyonları ölçeklendirebileceğini, sinerji yaratabileceğini ve gereksiz maliyetleri azaltabileceğini öngörüyor. Cibelli mektubunda CEO Kenny Wilson’ı da liderlik vasıflarından ötürü övdü.

Yatırım şirketinin yönetici üyesi, Dr. Martens’in yöneticilerini, özellikle Permira’nın satış ya da halka arzı düşünen bir başka markalı ayakkabı şirketi Golden Goose ile olan ilişkisi göz önüne alındığında, potansiyel çıkar çatışmalarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu